KDU.breadcrumbs.homeKluby Praha 11 - Jižní město Zájezd s PTP do Svaté Dobrotivé dne 12. 9. 2019
Zpět

Zájezd s PTP do Svaté Dobrotivé dne 12. 9. 2019

Přidáno 9. 10. 2019
Ilustrační foto
Zúčastnili jsme se Pietní akce PTP (pomocné technické prapory) ve Svaté Dobrotivé.
Výlet se uskutečnil ve čtvrtek dne 12. září 2019. Naše sdružení SKS bylo připojeno ke skupině pétépáků již podruhé. Po prvé tam jelo SKS minulý rok. Ráno jsme vyjeli od stanice metra Dejvická před osmou hodinou autobusem ministerstva obrany do Svaté Dobrotivé. Do Svaté Dobrotivé jsme přijeli v ½ 10. Mše svatá tam začala v 10 hod. Byla za pétépáky, kteří zde pracovali v letech 1950 až 1954 v lomu, bydleli v hrozných ubikacích, někteří zde zahynuli. Někteří toto období přečkali a navázali zde úžasná přátelství a někteří ve Svaté Dobrotivé zůstali a oženili se.
 
Je dobře, že se každý rok připomíná toto období. Mladí lidé, kteří dnes žijí by o těchto hrůzách v 50 letech měli vědět.
 
Po mši svaté jsme přijeli autobusem k pietní desce pétépáků. Zde bylo zajímavé vystoupení nejstaršího člena PTP, dále paní ředitelky místní školy a také pana starosty. Byly též přítomny školní děti ze Svaté Dobrotivé a jiní.
 
Po shlédnutí pietního aktu jsme se u památníku s naší skupinou vyfotili a jeli jsme do společenského domu na oběd. Po obědě bylo promítání filmu o životě a práci pétépáků. Při promítání mluvil spisovatel Radek Galis, který toto období popsal ve své knize Černí baroni od Černé věže. Tuto knihu jsme si mohli zakoupit a nechat podepsat od autora.
 
Jiřina Švejdová – účastnice zájezdu