KDU.breadcrumbs.homeKluby Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Zpráva o činnosti Klubu SKS Žďár nad Sázavou v roce 2022
 • Pravidelné setkání členů Klubu ZR se uskutečnilo v budově České pojišťovny 6x /leden, únor, březen, červen, září, říjen/ vždy, 4. středu v měsíci, kdy nebyla jiná akce. Průměrně se sešlo deset členů, s programem trénink paměti, aktuální záležitosti, promítání fotografií z akcí klubu a vzájemná beseda účastníků.
 • 4. března 2022 jsme pořádali besedu s Jaroslavem Maxmiliánem Kašparů na téma CHOROBY SOUČASNÉ RODINY. Akce byla propagována i v okolních farnostech a ve vývěsce Klubu ZR. Beseda byla v kostele sv.Prokopa, kde P.Kašparů celebroval večerní mši sv. a po ní byla přednáška. Přítomno dvěstě osob, knihy P.Kašparů se prodaly téměř všechny. Zájemci je obdželi i s podpisem a věnováním. Po skončení akce šli pořadatelé s místním P.Blažejem Hejtmánkem a P.Kašparů na večeři.
 • 13. dubna 2022 proběhla členská schůze Klubu SKS ZR. Po zprávách bylo přijato šest nových členů a dovolen nový člen výboru. Členská schůze rozhodla i o zájezdu a akcích v roce 2022.
 • 27. května 2022 jsme pořádali zájezd na Svatou Horu a do Klokot. Účast 48 účastníků , z toho 22 členů Klubu ZR, další byli ze Žďáru n.S., Nového Města na Moravě a okolích farností.
SvataHora-(1).png
Klokoty.png
 • 13. července 2022, u příležitosti 300 let od vysvěcení kostela sv.Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou se uskutečnila prohlídka kostela a rekonstruovaných ambitů. 36 účastníků provázel P.Vladimír Záleský, žďárský děkan a místní kněz. Dověděli jsme se spoustu detailů z rekonstrukce památky UNESCO i o zapojení některých našich členů do této rekonstrukce. Společné foto zakončilo toto krásné odpoledne.
ZelenaHora.png
 • 23. srpna 2022 proběhlo díky laskavé spolupráce P.Blažeje Hejtmánky ve farním sále Fary u kostela sv.Prokopa promítání polského filmu ZA VAŠI I NAŠI NESVOBODU. 48 účastníků všech věkových kategorií si vyslechlo vzpomínky účastníků polské armády na okupaci Československa z srpna 1968.
 • 17.září se sedm členů žďárského klubu účastnilo ve Staroměstské radnici v Praze mezinárodní konference EVROPSKÁ UNIE – DŮM NA SKÁLE, NEBO NA PÍSKU?
 • 19. září 2022 podpořili členové žďárského klubu SKS předvolební mítink lidovecké kandidátky do komunálních voleb na žďárském náměstí Republiky. Členky napekly koláčky a pomohly kandidátům s jejich roznosem.
 • Spoluprací s Domem kultury se podařilo rozběhnout další předplatitelskou skupinu divadla vhodnou pro seniory (začátky představení a repertoár).
 • Cyklisté se na společné vyjížďce sešli 6x, s průměrnou účastí 4 zájemců. Jezdíme do 20 km od Žďáru, převážně po rovinatějších cyklostezkách a lesních cestách.
 • V Charitním domě Moravec  proběhla setkání 4x s průměrnou účastí 11 zájemců. Začátek roku byl zde ještě poznamenán covidem, v létě pak i horkem, přednost dostala možnost vyvězt vozíčkáře do chládku zahrady.
Klienti jsou již převážně vozíčkáři, průměrný věk klientů je nad 84 roků. V programu (podle ročního období) uvidí účastníci i květiny z luk, houby, zeleniny se zahrádek a pod. Paměť se trénuje pranostikami a pod. V místnosti bylo modernizováno zařízení, takže se zlepšila kvalita promítání i zvuku.
 
 
Vypracoval Jaroslav Hulák a Stanislav KodysSKS_Zdar_Kasparu-(1).jpg

 
Jaroslav Hulák
předseda SKS Žďár nad Sázavou
Ing. Stanislav Kodys
člen Výboru SKS, místopředseda klubu SKS Žďár nad Sázavou
Ing. Jaroslav Štarha
předseda klubu Bystřice nad Pernštejnem
 

Plán akcí Klubu SKS Žďár nad Sázavou, 1. pololetí 2022


Únor 2022
 • 23.2.2022 – setkání v budově České pojišťovny, přednáška Stanislava Kodyse, promítání fotografií, beseda přítomných (dle epidemiologické situace)
Březen 2022
 • 4.32022 – přednáška MUDr. J.M.Kašparů Choroby současné rodiny.  Přednáška bude po skončení mše sv., která začíná v kostele sv.Prokopa v 18:00 hodin. Po skončení si zájemci mohou zakoupit knihy J.M.Kašparů.
 • 23.3.2022 - setkání v budově České pojišťovny, přednáška, promítání fotografií, beseda přítomných nebo členská schůze Klubu SKS Žďár nad Sázavou – termín bude dle epidemiologické situace
Duben 2022
 • 12.4.2022 – členové SKS jsou účastníky pašijové hry Co se stalo s Ježíšem? Začátek ve 20:00 , dětský areál Libušín (akce bude dle dle epidemiologické situace)
 • 27.4.2022 - setkání v budově České pojišťovny, přednáška, promítání fotografií, beseda přítomných
Květen 2022
 • 25.5.2022 – autobusový zájezd Lednicko Valtický areál.
Červen 2022
 • 22.6.2022 – setkání v budově České pojišťovny, přednáška, promítání fotografií, beseda přítomných
 
 • Cyklistické výlety budou uskutečněny dle zájmu a počasí v okolí města Žďár nad Sázavou.
 • Přednášky Stanislava Kodyse v Moravci se uskuteční dle epidemiologické situace.
březen 2020 - Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze – historie a současnost (pro detail klikněte)

květen 2019 - Zájezd žďárského klubu SKS do Křtin - článek ZDE
 

V pátek 25.11.2018 proběhla v kostele sv, Prokopa ve Žďáru nad Sázavou v režii SKS přednáška Ing. Petra Kudely „TV NOE, televize dobrých zpráv“. Po dohodě s P. Mgr. Blažejem Hejtmánkem jsme ji uspořádali po skončení dětské večerní mše sv.  Petr Kudela hovořil o vzniku TV NOE, problémech a radostech prvních let vysílání. Zájemcům vysvětlil přechod na vysílání systémem DVB T2, který umožní pokrytí  celé ČR signálem TV NOE. Hovořil také o zážitcích komunikace s diváky. Za srdce beroucí  příběhy jak jim pomohly přenosy bohoslužeb v těžké životní situaci či jak je sledování tohoto programu přivedlo k první návštěvě kostela a posléze k víře. Závěrem byli účastníci pozváni k prohlídce studia v Ostravě a každý obdržel Zpravodaj TV NOE a malý praktický dárek. Potlesk zakončil tuto přednášku.
Jaroslav Hulák


Zájezd Podlipnické kostely, 23.5.2018 - Více ZDE.


27.3.2018 se v dětském areálu Libušín ve Žďáře nad Sázavou uskutečnila
Pašijová hra žďárských farností "Co se stalo s Ježíšem?". Více ZDE.


Betlém pro poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl vyřezán
z lipového dřeva během 2 Adventů řezbáři-laiky z farnosti a okolí.


Z výletů cyklistů žďárského klubu SKS - pro zobrazení fotogalerie klikněte