Zpět

Farní zájezd na Tachovsko

Přidáno 30. 10. 2017
Ilustrační foto
Na farní zájezd na Tachovsko jsme se vydali v sobotu dne 14. října 2017. Odjížděli jsme od Komunitního centra krátce po 7 hodině ranní. Počasí bylo velice krásné a cesta byly lemována stromy, které měly nádherně zbarvené listy, prostě barevný podzim.
Jeli jsme směr Kladruby u Plzně a odtud potom do města Stříbro, dále do města Bor u Tachova a nakonec do města Tachov. Jáhen Pavel nás jako vždy přivítal, potom jsme se pomodlili Otče náš a Zdrávas Maria. Další modlitba byla k sv. Krištofovi, patronu cestovatelů. A nakonec ještě jedna modlitba k panně Marii.
Asi půl hodiny po začátku cesty, ve městě Loděnice se vyprávění ujala naše paní průvodkyně. Dozvěděli jsme se, že město Loděnice proslavil pan Cífek, který zde postavil tenisové kurty a hrál se tu po prvé v Čechách tenis. Dále jsme minuli město Beroun, kde se od 19. století začaly provozovat hrnčířské trhy.
Trasa, kterou jsme se vydali, je do značné míry vyježděná a vyšlapaná již po staletí. Ve válečných obdobích tudy táhla křižácká vojska. Cesta je známa jako stezka norimberská nebo pacovská.
Dále jsme cestou míjeli hrad Žebrák a hrad Točný. Hrad Točný byl postaven jako útočiště Václava IV., který byl synem Karla IV. Dále jsme míjeli obec Mýto, kde se v minulosti vybíralo mýtné. Asi po 1 a ¼ hodiny od začátku cesty jsme se přiblížili k městu Plzeň. Novou Plzeň založil král Václav II. Ve 13. století. V Plzni se začalo vyrábět pivo. Kolem roku 1830 byly vylity sudy nepitelného piva a sládek Josef Grol  začal vyrábět pivo spodního kvašení. V roce 1842 byla vyrobena první várka piva. Roku 1843 byl založen první pivovar, který vyráběl pivo s názvem Pils, později Pilsner Urquel. A to už jsme se přiblížili ke Klášteru Kladruby. Říká se, že už v roce 1115 zde svatý Wolfgang zarazil kůl do země a řekl, že zde jednou bude stát klášter. Pověst se stala skutečností. Benediktini zde začali budovat ohromný klášter, který se stal místem setkávání. Později zde bylo také biskupství. Nový kladrubský opat Jan z Nepomuku byl ten, kdo byl v Praze krutě mučen a později vhozen do Vltavy.
Později byl klášter přestavován stavitelem Santinim, dále Janem Blažejem a také stavitelem Diezenhoferem. Roku 1875 byl klášter zrušen Josefem II.
Z kladrubského kláštera jsme se vydali do města Stříbro, které je známé nádhernou radnicí. Každou hodinu zde hraje zvonkohra melodii Ave Maria. Dále zde stojí za pozornost kostel, který byl postaven roku 1565 v gotickém stylu a později přestavěn do barokní podoby. Zde jsme se potkali s panem farářem Hájkem, který kdysi působil v Praze-Vršovicích a který nám o tomto kostele hodně řekl.
Ze Stříbra jsme se zastavili ve městě Bor u Tachova. Město Bor je pozoruhodné 3 památkami. Je to kostel, zámek a Loreta. Tyto památky jsme si všechny řádně prohlédli.
Náš zájezd byl zakončen prohlídkou města Tachov. Tímto městem nás provázel tamější pan farář. Shlédli jsme hlavně gotický farní kostel nanebevzetí panny Marie, kam za 2. světové války vlétla mina, která naštěstí nevybuchla a kostel nepoškodila. Pan farář nám dlouho povídal o Tachově a jeho památkách a nakonec nás doprovodil až k našemu autobusu, který nás potom zavezl zpět do Prahy. Z tohoto zájezdu máme krásné vzpomínky. Za to vše patří dík Ireně Řivnáčové, jáhnu Pavlu Urbanovi a naší paní průvodkyni.
Jiřina Švejdová